Hon. Vohor Serge Rialuth

Hon. Vohor Serge Rialuth

Union of Moderate Party (UMP)

Contact Address:
Parliament of Vanuatu
PMB 9052
Port Vila
Vanuatu
Phone: +67833060 / +67822229
 
Basic Information Consituency: Santo Rural Parliamentary Appointment:
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 2012
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 2008
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 2004
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 2002
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 1998
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 1995
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 1991
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 1987
Elected to the Parliament of Vanuatu for Santo Constituency in 1983  
Parliamentary Committee:
None
Ministerial Appointments:
Minister of Foreign Affairs and External Trades, Appointed 11 June 2014 - 22 October 2015
Minister of Health,  Appointed on 23 March 2013 to 15 May 2014
Minister of Infrastructure and Public utilities 2007 (June)
Leader of Opposition, 2004 - 2007
Prime Minister, 2004 (July 29)
Leader of Opposition, 2003
Deputy Prime Minister, 2001 - 2002
Minister for Foreign Affairs and External Trade, 2002
Minister for Trade, 2001
Prime Minister, 1995 - 1996
Minister of Economic Affairs, 1993 - 1995
Minister of Foreign Affairs, 1991 - 1993
Education:
St Anne School, Port Olry
Montmarte
Lycee Louis Antoine de Bouganville
Nursing School, 1974
Trained as Medical Dresser in Vanuatu
Occupation before entering Parliament:
Medical Dresser / nurse / technician, 1980 - 1983
Year of birth: 23 April 1955Home island: Santo

 Print  Email