Hon. Jotham Napat


Hon. Jotham Napat

Vanuatu Leaders Party

Contact Address:
Parliament of Vanuatu
PMB 9052
Port Vila
Vanuatu
Phone: +67833060 / +67822229
 
Basic Information Consituency: Tanna Parliamentary Appointment:
Elected to the Parliament of Vanuatu for Tanna Constituency in 2016
Parliamentary Committee:
None
Ministerial Appointments:
Minister of Infrastructure & Public Utilities, Appointed on 11 February 2016
Education:
Statement of completion Result Oriented Leadership Program Onesua Port Vila, 27th to 31st August 2007
Aeronautical Meteorology seminar (ICAO) Fiji, 13-14th September 2005
Masters of Business Administration (MBA) with Distinction Revans University UK, 26th November 2005
Diploma in Business (Frontline Management) NEXT Vanuatu, 18th December 2002
Certificate in Polar Satellite Tele-training Australia, 2nd October 2002
Certificate IV in assessment and workplace training NEXT Vanuatu, 16th June 2001
WMO Class III Bureau of Meteorology and Victoria University NZ, 1997
WMO class II (Equivalent to Diploma in Meteorology) Bureau of Meteorology and RMIT Australia, 1998
International General Certificate of Secondary Education (IGSC) Malapoa College, 1989 – 1990
Year 10 certificate Epi High School, 1985 – 1988
Primary School Ienaula Tanna, 1979 – 1984
Occupation before entering Parliament:
Chair, National Disaster Committee (Cyclone Pam and El Nino, 2015
Chair, National Advisory Board (NAB), 2011 - 2015
Director General, Ministry of Climate Change Adaptation, Meteo & Geo-Hazards, Energy, Environment and National Disaster Management Office, 2013 – Dec 2015
Director, Vanuatu Meteorology & Geo-Hazards Department, 2011 - 2013
Acting Director General, Ministry of Infrastructure & Public Utilities, June 2010 – 2011
Citizenship board member, 2010
Chairman for committee to construct convention centre for ACPU Meeting in 2012, 2010
Acting Director Ports and Harbour (6 months), 2010
Designated National Authority (DNA) Issues related to Carbon Credit, 2010
Board of Directors Airport Vanuatu Limited, June 2010 – 2011
Chairman Air Vanuatu Limited, June 2010 – 2011
Chairman Vanuatu Post Limited, 19th March 2007 – 2011
E – Government Project Manager, 2008 – 2011
Board of Directors of Ifira Ports Development Services (Government Rep), 2005 – 2016
Chairman of Negotiating team to end the Telecom monopoly, 2005 – 2008
Chairman National Advisory on Climate Change (NACCC), 14th October 2002
Focal point of Vanuatu with United Nation Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), 14th October 2002
Permanent Representative (PR) of Vanuatu with World Meteorological Organisation, 14th October 2002
Permanent appointment Director Meteorology Department, 14th October 2002
Acting Director Meteorology, 18th June 200
Operation and Finance Manager, 2001
Public and Severe Weather Forecaster , 2000
Joined the Meteo Department as a Weather Observer, 8th of March 1993
Year of birth:7th August 1972 Home island: Tanna

 

 Print  Email