Hon. Ham Lini Vanuaroroa

Hon. Ham Lini Vanuaroroa

National United Party

Contact Address:
Parliament of Vanuatu
PMB 9052
Port Vila
Vanuatu
Phone: +67833060 / +67822229
 
Basic Information Consituency: Pentecost Parliamentary Appointment:
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 2016
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 2012
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 2008
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 2004
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 2002
Elected to the Parliament of Vanuatu for Pentecost Constituency in 1998
Parliamentary Committee Appointments:TBC Ministerial Appointments:
Minister of Planning and climate change Adaptation, Appointed on 11 February 2016
Deputy Leader of Opposition, Appointed on 11 June 2015
Deputy Prime Minister and Minister of Trades, Commerce and Ni-Vanuatu Business, 15 May 2014 - 11 June 2015
Leader of Opposition, 2013 - 15 May 2014
Deputy Prime Minister and Minister of Trade, Commerce and Industry, Appointed on the 19th November 2012
Deputy Prime Minister and Minister of Trade, Commerce and Industry, Appointed on the 26th June 2011
Deputy Prime Minister and Minister of Trades, Commerce, Industry And Tourism, Appointed on the 2nd December 2010
Deputy Prime Minister and Minister for Justice and Social Welfare, Appointed on the 30th September 2008
Deputy Prime Minister and Minister for Public Utilities and Infrastructure, Appointed on the 22nd September 2008 - 30th September 2008
Prime Minister, Elected on the 11th December 2004
Leader of the Opposition, 2004 (Jul)
Deputy Prime Minister and Minister of Internal Affairs, Appointed on the 19th August 2004
Deputy Prime Minister and Minister for Infrastructure and Public Utilities, Appointed on the 18th November 2003
Education:
Nazareth Primary School (North Pentecost)
Savarev School
Vurias High School
British Secondary School
Honiara Technical College—Carpentry
Occupation before entering Parliament:
Councilor for the Pentecost Local Government Council, 1983 –94 President of Penama Provincial Council, 1994 –99
Year of birth: 8th December 1951Home island:Pentecost

 Print  Email