Hon. Tapangararua J. Willie

Hon. Tapangararua J. Willie

VLDP

Contact Address:
Parliament of Vanuatu
PMB 9052
Port Vila
Vanuatu
Phone: +67833060 / +67822229
 
Basic Information Consituency: Port Vila Parliamentary Appointment:
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 2012
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 2004
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 2002
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 1998
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 1995
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 1991
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila constituency in 1987
Elected to the Parliament of Vanuatu for Port Vila Constituency 1983
Parliamentary Committee:
Chairman of Social Affairs Committee 2013
Ministerial Appointments:
Miniter of Finance and Economic Management, Appointed on 11 June 2015
Minister for Tourism, Commerce, Industries, Trade, Cooperatives and Ni-Vanuatu Business, Appointed on 26th February 2014
Minister for Finance and Economic Management, Appointed on 23rd March 2013 - 10th May 2013
Minister of Finance and Economic Management, Appointed pn 11th November 20015
Minister of Lands, Geology and Mines, Appointed on 15th July 2005 - 11th November 2005
Minister of Infrasructure and Public Utilities, Appointed on 19th August 2004
Minister of Trade, Commerce and Industry, Appointed on the 18th November 2003
Minister for Foreign Affairs, Appointed on 25th October 1996
Minister of Finance, Appointed on 22 December 1995
Minister of Finance, Appointed on 6th January 1993
Minister for Finance, Commerce, Industry and Tourism, Appointed on 16th December 1991
Education:
Fulton College Graduate (Fiji)
Occupation before entering Parliament:
Ambassador of Vanuatu in China, 2009 - 2012
Year of birth: 4th March 1960Home island:Tongoa

 Print  Email