Hon. Paul Telukluk

Hon. Paul Telukluk

Namangi Aute (NMA)

Contact Address:
Parliament of Vanuatu
PMB 9052
Port Vila
Vanuatu
Phone: +67833060 / +67822229
 
Basic Information Consituency: Malekula Parliamentary Appointment:
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 2012
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 2008
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 2004
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 2002
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 1998
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 1995
Re-elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 1991
Elected to the Parliament of Vanuatu for Malekula Constituency in 1987
Parliamentary Committee:
None
Ministerial Appointments:
Minister of Lands, Geology and Mines, Appointed on 11 June 2015
Minister for Internal Affairs, Appointed on the 26th February 2014
Minister for Ni-Vanuatu Business, Appointed on the 16th June 2011
Minister for Lands, Geology, Mines and Rural Water Supply, Appointed on the 2nd December 2010 - 20th December 2010
First Deputy Speaker, 2005 –2008
Minister for Lands, Geology and Mines, Appointed on the 15th July 2005
Minister for Lands, Mines, Energy and Rural Water Supply, Appointed on the 11th December 2004
Minister for Natural Resources, Appointed on the 22nd December 1995
Minister for Natural Resources, Appointed on the 16th December 1991
Education:
Vao Primary School
Sait Michel Montmatre College Numea, 1962
Surveying, France, 1978 –1980
Occupation before entering Parliament:
Survey Department (Lands), 1966 –1986
Year of birth: 14 September 1948 Home island: Malekula

 Print  Email